Cinsel Terapi

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 7 yıl önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3246
  Anonim
  Ziyaretçi

  [size=small][size=x-large][font=Raleway, sans-serif]Cinsel Terapi[/font][/size][/size]

  [size=small]
    Birey davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik kavramı sadece cinsel organlarla sınırlı kalmış değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş düşüncelerin çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin fiziksel ve psikolojik faktörleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri öncül olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.  
    Cinsel işlev bozukluğu tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya farklı tıbbi yöntemlerle olacaktır. Ancak bu durumda tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yaparlar. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler sorunu ağırlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış terapistler yapabilir.
    Cinsel işlev bozukluğu olan bireylere uygulanan ve etkili olduğu bilinen cinsel tedaviler aslında özel bir öğrenme şeklidir. Bu öğrenme sürecinde kişiye temel olarak şunlar öğretilir: Genel olarak psikoterapilerde ve özellikle de cinsel tedavilerde kişiye özel ve güvenli bir öğrenme ortamı oluşturulur.  Bu ortamda kişi kendi denetimi altında kendisini, kimliğini, bedenini,  ilişkisini keşfetmeye cesaretlendirilir ve özgüven kazandırılır.  Bu keşif ve öğrenim kişinin özelliklerine göre değişen bir hızda ve aşama aşama olur. 
    Cinsel terapide başarı oranı genellikle yüksektir. Kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen vajinismus tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Cinsel terapiye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğu da görülmektedir
  [/size]

  3702c66b-a497-40e3-a16a-878d42372d48.jpg

  [size=small]Vajinismus Nedir?
   
       Vajinismus oldukça sık görünür. Fakat gerek toplumumuz gereği, gerekse örf ve ananelerden ötürü pek yardım alınacak bir durum gibi gözükmemektedir. Zamanla gelişen toplumda bireyler bilinçlendikçe yardım almak için ‘cinsel terapist’lere gitmeye başlamıştır. Vajinismus geleneksel olarak “psikofizyolojik“ bir bozukluk olarak tanımlanır.
        Vajinismus “ya acırsa“ diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermeme halidir. Vajinanın dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır.  Kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir.
  Tüm bunlara ek olarak;
    Erkeğe bağlı
    Kadına bağlı
    İlişkiye bağlı 
    Cinsel bilgi, beceri veya eğitim eksikliğidir.
         -The Merck Manuel’e göre vajinismusun tanımı şu şekildedir:
  “Kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinçdışı bir istek sonucu vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen vajina spazmıdır. Penisin vajinaya girmesi çok zaman olanaksız olduğundan bu olay iyi gitmeyen evliliklerde sık görülür.
         -Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre vajinismus; “istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi“ durumudur.
         -Uluslararası Ağrı – Ağrı Sınıflandırma Çalışmaları Birliği; vajinismusu boyutsal ağrı bozukluklarına eklemiştir. “Vajinismus ağrısı ya da sisparoni olarak mesane, rahim, yumurtalık ve adneks hastalıkları“ içinde listelenmiştir.
  Vajinismusun başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;
    Cehalet
    Abartılmış ilk gece hikâyeleri
    Cinselliğin ayıp olduğu ortamda yetişmek
    Travmatik cinsel yaşantılar
    Oidipus complex
    Kaygılar
          Vajinismusun sonradan oluşmuş olması travmaya bağlı olabilmektedir. Başka türlü olması ikincil durumları düşünmemizi sağlar.
   
          Vajinismusun tanısı ve tipleri;
   
    Apareunia, cinsel birleşme yaşayamayan bireyler için yapılmış genel bir tanımlamadır. (vajinismus da bunun bir tipidir.)
    Disparoni, cinsel birleşme sırasında ağrı yaşanması durumu
    Daha önce acılı veya acısız, keyifli veya keyifsiz bir cinsel birleşme yaşantısı
    Kişi hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşayamamışsa
  Doğum yırtıkları, kürtaj, kötü ve sert yapılan jinekolojik muayene ve ağrılı enfeksiyonlar da nadiren görülen durumlar arasındadır.
         
          Vajinismus olan bireyler muhakkak bir jinekolojik muayeneden geçmelidir.  Böylece sorunun kaynağını öğrenmede terapiye ışık tutulacaktır. Uygun tedavinin yapılabilmesi için bireylerden alınan bilgiler çok önemlidir. Ne kadar net ve ayrıntılı anlatım yapılırsa bu süreci anlamamızı ve nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda bizlere yardımcı olacaktır. Danışanların bu süreç içerisinde verilen ödevleri yerine getirmesi vajinismustan kurtulmaları için önemli bir faktördür.
   
          Psikolog Feza OKTAY
   [/size]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.