DIY Beton karıştırma -Gelişmiş karıştırıcı muhtevası & teknikleri

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 7 yıl 7 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2525
  Anonim
  Ziyaretçi

  DIY Beton karıştırma -Gelişmiş karıştırıcı muhtevası & teknikleri
  Basit beton karıştırma dair vakanın özünü bir kez anladığınızda bu harika inşaat malzemesi konusunda -ki gibi esasında çok büyük da malzeme bulunmamaktadır belediye  tertemiz beton teknolojilerini ve konu hakkında limitlerin neler meydana geldiğini öğrenebilirsiniz. 

  Çimento karışımınızda kullanmakta olduğunuz agreganın hacim ve tipini değiştirmek suretiyle çeşitli uygulama alanlarına karşı çeşitli çeşitlerde betonlar elde edebilirsiniz. Genel bakımından çeşitli agrega çeşitleri kullanmakta ki emel bitmiş ürün olarak betonda  kuvvetli ve meblağlı olmasını sağlamaktır. İleri beton teknolojileri konusunda aşağıda bir kaç misal verilmiştir.  http://www.elparskarot.com/karot-beton-kesme-hizmeti/

  bir) Betonda nitelik veyahut boya 

  2) Hafif beton

  3) Fazla Yüksek mukavemette beton 

  4) Şık beton

  Aslında bütün bu örnekler beton ile yapılabilecekler dair ayzbergin yalnızca suyun üstünde gözüken bölümüdür. Son Zamanlarda beton teknolojisi kapsamında yapılmış olan denetim ve geliştirme çalışmalarının vardığı en uç puan metrelerce kalınlıkta olmakla beraber transperan özelliğinden ötürü duvarın öbür tarafındaki bir nesnenin siluetinin görünebilmesine olanak verici betondur. Beton mukavemetinin ulaştığı hudut ise sert hasırın mekanik desteğine gereksinim duymadan benzer mukavemeti sağlayabilen beton çeşitleridir. Beton mukavemetini ölçmek amaçlı kullanılan ölçüt PSI olmakla beraber betonun dağılmadan evvelki ana civarı dayanabildiği birim alan başına düşen güç ölçüsü mPa veyahut Mega pascal olarak aracılığıyla ölçülebilir.   http://www.elparskarot.com/antalya-karotcu/

  Renkli Beton 

  Betonun içerisine toz veyahut sıvı/akışkan pigmentler katmak suretiyle enteresan ve canlı renkler elde edebilirsiniz. Genel renkler kahverengi, kırmızı, gri, taba rengi ve öbür toprak renkleridir. Daha işlek beton renkleri ele geçirmek amaçlı normal çimento mahaline saf beyaz nitelik Portland çimento ile normal kum mahaline saf beyaz kum kullanabilirsiniz. Bu beyaz harç karışımı daha işlek renkler ve pigmentlere karşın daha iyi tepki verecektir. Kullanabilecek olduğunuz pigment veyahut boya ölçüsü tamamıyla seçtiğiniz marka ile alakalıdır. Pigment veyahut boya alırken, minik mahalli dükkanlar mahaline özel boyaların satıldığını ve daha çok seçeneğin bulunduğu marketleri tercih etmeniz daha iyi olabilmektedir.   

  Hafif beton 

  3:1 harç karışımında tabiatı icabı kumdan daha hafif kaynaklanan agrega materyali kullanabilirsiniz. Netice daha hafif ama çok daha fit bir 3:1 kum harcıdır.  Hafif betonların birçok uygulama alanı bulunmakta olup bilhassa şık amaçlı veyahut saksı üretiminde sık sık kullanılabilir. Beton yapımında en fazla kullanılan hafif agrega materyalleri aşağıda belirtilmiştir.  

  Vermikülit  belediye bir mineral olup yüklü miktarda ve çoğunlukla “havuz tabanları”amaçlı havuz malzemesi dükkanlarında satılır. Göreceli olarak dayanaklı ama baskılanabilir bir malzemedir. Vermikülitin yalıtım değerleri kumdan on kat daha fazla yüksek olup vermikülit beton karışımı ses azaltılması ve yalıtımı için kullanılmaktadır.    

  Turf yosunu  belediye 3:1 oranında harçta kum mahaline turf kullanmak betonu olması gerekenden üstelik vermikülit betonundan bile çok daha çok dayanıksız duruma getirecektir. Beton yüzeyi toprağımsı bir görünümde olacak ve öbür karışımlar ile karşılaştırıldığında perdahlama ve öbür ayrıntıların çalışılması pratik değil olacaktır. 

  Talaş -Talaş da hafif beton üretmek amaçlı kullanılabilecek bir öbür pratik olabilir ve pahalı olmayan karışım materyallerinden biridir. Talaş beton dokusunu kaba ve kararsız bir duruma getirmesinin yanısıra ahşap muhtevası betonun rengini bozarken enteresan ve kendine özgü bir beton dokusu yaratır. Çok fazla talaş betonu çok çabuk bir biçimde ve onay edilemeyecek ölçüde fit kılar -aynen vermikül ve turf yosunun da meydana geldiği benzeri.   
   
  Perlit -Bahçelere karşı olarak çok sık kullanılan perlit bembeyaz rengi ile son derece farkedilebilen bir malzeme olup dokusu köpük (strafor) boncuklarına benzer. Perlit kullanmanın en büyük avantajı beyaz rengarenk olmasıdır. Dokunduğunuzda vermiküle benzer bir his yaratır ama vermikül ile yapılmış olan beton perlit ile yapılmış olan beton ile karşılaştırıldığında çok daha pratik çalışılınabilir ve perdah yapılabilir

  Genellikle 2 veyahut 3 kova kum mahaline bir farklı malzeme kullanbilirsiniz.Vermikül kum kullanmadan doğrudan çimento ile karıştırılabilir ve yüzme havuzu tabanı benzeri birçok yer amaçlı gerek olan dayanıklığa sahip olabilmektedir. Öbür agregatlar kendi ağırlığıyla kırılabilen bir betonun meydana çıkmasına yol açar. 

  Yüksek mukavemetli beton 

  Yürüyüş yollarında kullanılan betonun mukavemeti ortalama 10-15 mPa iken bina temellerinde kullanılan beton mukavemeti 20-25 mPa’dan başlar. Yüzme havuzu inşaatları benzeri inşaat işlerinde kullanılan ticari betonların mukavemeti ise 35 mPa’ya yakındır.

  3:1 harç karışımında beton mukavemetini artırmak mühendislik ve test yapmayı gerektirir. Betonunuzu bir hazır beton santralinden sipariş vermeniz durumunda ihtiyacınız kaynaklanan beton mukavemetini belirtebilirsiniz. Karışımı kendinizin yapması durumunda ve yaptığınız betonun ihtiyacınızı karşılayacak ölçüde sağlam olmasını istiyorsanız bir keç birşey yapabilirsiniz..

  Cam elyafı -Cem elyafı ve fiberglas betonu uyumlu derecede kuvvetli yapan ve karıştırma işlemi sırasında kılcal çatlakların oluşmasını engelleyen katkı maddeleridir. http://www.elparskarot.com/antalya-karot-kesme/

  Su azaltıcı  belediye betona su mahaline koyabileceğiniz bir maddedir. Su azaltıcı viskoziteyi artırıken betonun nihai mukavemetine amaç etmeden çimentonun işlenebilirliğini benzersiz derecede artırır. Betona ne civarı çok su katarsanız sonuçta elde ettiğiniz beton o civarı fit olabilir. Su azaltıcı mahaline çimentonun karıştırılabilmesine olanak verecek ve en sağlam haline gelebilmesini sağlayabilecek minimum oranda su kullanmanızda yeteri kadar olacaktır..

  Toz katkı maddeleri  belediye Silis tozu veyahut uçan kül benzeri fazla yüksek densititede toz kombinasyonları betonu potansiyel olarak daha sağlam duruma getirirken büyük parçalı agregaların kapatamadığı mikroskopik boşlukları doldururlar. Ama bu toz şeklindeki katkı maddeleri çalışılması tehlikeli maddelerdir zira solumanız durumunda çok pratik bir biçimde akciğerlerinize dolabilirler.

  Dekoratif Beton

  Kum mahaline cam veyahut rengarenk taşlar, plastik parçaları veyahut metal, kaucuk veyahut aklınıza gelen her şekilde maddeyi kullanabilirsiniz. Bu tür betonları biz beton tamamıyla kuruduktan daha sonra betonun üst kısmında sıkıca yerleşik olmalarını istediğimizde kullanırız. Minik rengarenk parçaların içerisinde bulunduğu betonlar son derece yaygın olup muhtemelen sizinde karşılaştırığınız bir beton türüdür. İçinde minik memmer parçalarının veyahut mikroçiplerin meydana geldiği betonlar ile de karşılaşabilme olasılığınız yer almaktadır. Yalnızca kolay bir takim uygulamalar ile heykeller, havuz kenarları, suni kayalar, havuzlar, şelaleler ve öbür şık zanaat eserleri yaratabilirsiniz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.