En İyi Selfie Çekmek İçin 10 İpucu – Selfie Çekimleri İçin Öneriler

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 4 yıl 11 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3196
  Anonim
  Ziyaretçi

  En İyi “Selfie”yi Çekmek İçin 10 İpucu!

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de selfie çekmek son zamanların en büyük akımı oldu.  Birçok ünlünün de kapıldığı bu akım, sosyal medyada adeta fotoğraf çılgınlığına dönüşmüş durumda. Hatta kelime anlamı; kendi kendine fotoğraf çekmek olan selfie, 2013 yılında yılın kelimesi seçilerek Oxford İngilizce Sözlüğü’ne eklenerek ne kadar etkili bir akım olduğunu göstermiş oldu.

  Selfie Çekimi Nasıl Yapılır?
  Kendi kendine fotoğraf çekme aslında fotoğraf teknolojisinin ilk çıktığı andan itibaren hayatımızda olmuştur. İnsanlar kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemiş ancak ön kamera olmadığı için başarılı pozlar yakalayamamışlardır. Son yıllarda gelişen telefon teknolojisi sayesinde ön kameralar hayatımıza girmiş ve selfie çekimleri daha başarılı bir hal almıştır.

  3A5Xaj.png

  Selfie çekimi yaparken telefonunuzdan başka ekstra bir cihaza ihtiyacınız yoktur. Dilerseniz selfie çubuğu kullanarak çekimlerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Selfie çekerken ön kamerası iyi bir telefon ile iyi aydınlatılmış bir alana ihtiyacınız vardır. Sonrası sizin becerilerinize kalmış…

  Başarılı Selfie Çekimleri İçin Taktikler
  Selfie çekmek hem eğlenceli hem de farklı bir fotoğraf tekniğidir. Peki selfie çekimlerinizin daha iyi olması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşinize yarayacak öneriler…

  1.Kolunuzu fazla uzatmayın.
  Selfie çekerken kolunuzun gözükmesi aslında çok da iyi bir görüntü oluşturmaz. Fazla uzattığınız kollarınız da çok büyük görünürler ve bu da korkutucu bir görüntü ortaya çıkartır.

  2.Yalnız olmayın.
  İki ya da daha fazla kişi ile çekilen selfie pozları sırasında kamerayı tutan kolunuz görünmediği ve arka plan daha az göze çarptığı için daha çok beğenilen pozlar yakalarsınız.

  3.Selfie çubuğu kullanın.
  Geniş açılı fotoğraf çekmenize yardımcı olacak olan selfie çubukları sayesinde mükemmel arka planlar yakalayabilirsiniz.

  4.Kameranın açısını değiştirin.
  En iyi Selfie’leri çekmek için düz açılardan uzak durmanız gerekiyor. Kamerayı görüş açısının biraz yukarısında tutarak, hafif sağ ya da sol açı ayarlayın.

  5.Yapaylıktan uzak durun.
  Selfie çekerken yapay görüntü oluşturan dudak bükme, anlamsız hareketlerde bulunma gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Doğal davranmaya ve içten gülmeye dikkat edin. Eğlenceli pozlar verin ve ana odaklanın.

  6.Arka plana dikkat edin.
  Daha iyi selfie çekmek için arka planınızın sade ya da düzenli olmasına dikkat edin.

  7.Kamera lensi kullanın.
  Selfie akımıyla birlikte ön kamera teknolojisi de gelişmeye başladı. Başarılı selfie görüntüleri yakalamak için cep telefonları için üretilen lensleri kullanabilirsiniz. 

  RQAaVo.jpg

  8.Teknolojiden yararlanın
  Selfie çekimlerini daha eğlenceli hale getirecek programlardan yararlanabilirsiniz. Selfie olarak çektiğiniz fotoğrafları, bu programlar yardımıyla filtreleyebilir, üzerlerinde rötuş yapabilirsiniz.

  9.Işığı doğru ayarlayın.
  Selfie fotoğrafı çekilirken en büyük hatalardan biri de tepeden gelen ışığı önemsememektir. Bir ampulün altında durarak fotoğraf çekenler yüzlerinin yarısının aydınlık yarısının karanlık olduğunu fark edeceklerdir. Daha iyi selfie çekmek için fotoğrafçılık kursu çekimlerinden yararlanabilirsiniz.

  10.Güzel görünün.
  İşi her zaman teknolojiye bırakmayın, kendinize de özen gösterin. Bakımlı ve makyajlı olduğunuz fotoğraflar diğer selfie çekimlerinize nazaran daha güzel görünmenizi sağlayacaktır.

  Makalenin tamamını okumak için http://www.fotografcilikkursu.com.tr/en-iyi-selfieyi-cekmek-icin-10-ipucu sayfasından ulaşabilirsiniz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.