Klima Modelleri

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 7 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3466
  Anonim
  Ziyaretçi

  V0bkzv.png
   
  Bir ortamın havasını soğutma, ısıtma ve nem kontrolünü sağlama maksadı ile kullanılan cihazlara klima ismi verilir. Klimanın 4 çeşitli hedefle kullanılır. Soğutma, ısıtma, nem denetimi ve havanın temizlenmesi ve sirkülasyon maksadı ile kullanılan klimalar evrensel bağlamda duvar tipi ve mobil klima olarak 2 anne başlıkta toplanabilir. Duvar tipi klimalar split klima olarak bilinirler ve duvara monte edilmeleri gerekir. Bu cihazları harici ortama monte edilen bir üniteleri de daha vardır. Portatif başka bir deyişle mobil klimaların ise harici ortam birimi yoktur ve duvara da monte edilmezler. Bu sebeple pekçok işyeri ve konutta kolay olması nedeni ile mobil klimalar seçim edilmektedir. Portatif klimalar mobil klima olarak da bilinir. Mobil klimalar tüketimi kolay ve mobil oldukları amacıyla her yere rahatlıkla ahenk sağlarlar. Her çeşitli ortamda kullanılabilen bu cihazların bakımı da kolaydır.
   
  Mobil Klimanın Avantajları
   
  Mobil klima pekçok bakımdan avantajlıdır. En mühim avantajı montaj gerektirmemesidir. Mobil klima modelleri mobil oldukları amacıyla de kullanıcısına kolaylık olanağı sağlar. İnsanların ateş gibi ve nemli havada hayat kaliteleri düşer. Nemli gökyüzü ateş gibi havadan daha çok huzursuzluk duygusu uyandırır. Klima ortamın havasını normal nem düzeyine getirerek orada hayatını sürdüren kişilerin rahat soluk almasını olanağı sağlar. Seyyar klima modelleri ‘nde yer alan fleksible gökyüzü hortumu cihazın modeline yönelik bir biçimde harici ortama verilmek zorundadır. Fleksible gökyüzü hortumu harici ortama verilmediği halde cihazdan beklenen randıman sağlanamaz. Bu sebeple gökyüzü hortumu, pencere ya da kapı aralığından harici ortama verilmelidir. Monoblok bacalı mobil klimalarda fleksible gökyüzü hortumu duvara açılan baca deliği tarafından harici ortama verilir. Bacalı mobil klimalarda ise hortum pencereye ya da duvara açılan bir baca deliği tarafından harici ortama verilir.
   
  Mobil Klimanın Bakımı
   
  Mobil klimanın bakımı da nihai derece kolaydır. Cihazda gökyüzü temizlemeye destekçi meydana gelen bir filtre yer almaktadır. Bu filtre itinalı aralıklarla periyodik olarak temizlendiğinde cihazın geçerliliği uzatılmış olabilir. Portatif klima maliyetleri markadan markaya farklılı gösterir. Mobil klimaların maliyetini cihazın ısıtma ve soğutma kapasitesi ve modeli de etkiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.