Telkari Gümüş Yüzükler

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 8 yıl 1 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2211
  Anonim
  Ziyaretçi

  Telkari, Mardin bölgesinden çıkmış olan bir gümüş işleme sanatıdır. Bunun yanı sıra Ankara’nın şirin ilçesi Beypazarı’nda telkâri sanatı geliştirilmiş, altın ve gümüş takılarda, hünerli ellerde, ustalıkla kullanılmıştır. Günümüzde Beypazarı’nda telkâri işçiliği yapan yaklaşık 120 civarında atölye olduğu tahmin edilmektedir. Beypazarı insanı telkâri el sanatını daha farklı açılardan değerlendirerek sanatsal açıdan olduğu kadar kullanımı bakımından da işlevselliğine yeni bir boyut kazandırmıştır. Telkari, ince gümüş tellerin birleştirilmesi esasına dayanarak oluşturulmaktadır.

  Telkari  sanatının dünya üzerindeki geçmişi  oldukça eskilere dayanmaktadır. Taa ki milattan önce 3000’ler diyebiliriz. Bilindiği kadarıyla ilk ortaya çıkış noktası Ortadoğu’dur. Zamanla birlikte hızla yayılarak çok daha geniş bir coğrafyada yapılır ve kullanılır olmuştur. Özellikle de yoğun emek gerektiren ve oldukça zarif, estetik bir yapıya sahip olan telkâri takılar çok değerli bir ticari obje olarak kullanılmıştır. Kimi zaman bayanlara şık bir aksesuar, kimi zaman da evleri süsleyen eşsiz bir aksesuar olmuştur.  Ortaçağ’da Barok dönemi civarlarında, 800 – 900 yılları, ise kullanım alanı Avrupa’ya kadar ulaşmış ve ilk olarak Sicilya ile Venedik’te görülmüştür.

  Telkari tamamen el emeğine dayalı olarak yapılmaktadır. Yapılması esnasında teller kendi etraflarında oval veya yuvarlak vb. şekillerde sarılarak oluşturulmaktadır. Telkari ustasının ortaya çıkarmak istediği modeli doğru bir şekilde oluşturabilmesi için son derece hassas bir ayar ve keskin bir göze sahip olması önemlidir.

  https://www.telkarici.com adresinden telkâri ürünlerine gümüş yüzük, küpe, bileklik, anahtarlık, tesbih,Telkari Gümüş Yüzükler hediyelik eşya vb. yüzlerce farklı modelde kolayca ulaşmanız da mümkündür.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.