Facebook u Hemen Silin Çok Tehlikeli…

Facebook u Hemen Silin Çok Tehlikeli…

1 sn olsun elinizden ayıramadığınız mobil telefonunuzda, tabletinizde Facebook yüklü olmayan var mı? Cevabınız % 99 oranında yoktur değil mi?

Facebook u silin
Facebook u silin

Peki bu Facebook u silin kampanyası ne zaman başladı;

Bunun sebebini, geçtiğimiz günlerde yayınlanan skandal olduğunu söyleyebiliriz. Facebook, Cambridge Analytica isimli şirketin 50 milyon kullanıcısının verilerini politik manipülasyon amacıyla kullandığının ortaya çıkmasının ardından büyük tepki görmüş ve borsada da adeta erimişti.

Bana ne ya diyebilirsiniz. Bir daha düşünün. Facebook u Hemen Silin…Tüm verileriniz belirli istatistik firmaları tarafından herhangi bir amaç için servis ediliyor olabilir. “Benim neyimi servis edecekler” demeyin.

Peki Mark Zuckerberg ne dedi;

“Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var. Bunu yapamıyorsak size hizmet vermeyi hak etmiyoruz”

Cambridge Analytica’ya tüm hizmetlerini durdurduklarını, güvenlerinin kötüye kullanıldığını söyleyen Mark Zuckerberg, kullanıcıları ile aralarında da güven krizi yaşandığını ve bunu tamir etmeleri gerektiğini kaydetti.

Peki ne yaptı;

Zuckerberg, yaşananların tekrarlanmaması için atılması gereken adımların en önemlilerin yıllar önce atıldığını; ancak hatalar da yaptıklarını ve daha bunlara karşı yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

Eeeeee uzatma ne yapacaksın söyle Mark Zuckerberg

“2014 öncesine ait tüm uygulamalar denetimden geçirilecek, kabul etmeyenler yasaklanacak, kullanıcı bilgilerinin başka usulsüz kullanımları tespit edilirse kamuya hemen bilgi verilecek. Uygulama geliştirenlerin veriye erişimi sınırlandırılacak. Kullanıcının bir uygulamaya izin vermesi dışında, uygulama sahipleriyle sözleşme imzalanacak.”

O zaman bize yeni bir Facebook ver desek ne dersin.

“Gelecek aydan itibaren tamamen güncellenmiş bir Facebook uygulamasına sahip olacaksınız. Haber akışı sayfasının en üstünde hangi uygulamalara izin verdikleri ve nasıl silebilecekleriyle ilgili bir yardım aracı yer alacak.”

Diye cevaplar veren Mark Zuckerberg e bize sadece akıllı ol demek kalıyor. Biz Djem Soft olarak Facebook hesaplarımızı dondurduk. Karar yine de size kalmış. Bizden uyarması.

Facebook u Hemen Silin…

geldiyom.com ekibi.

Yazar: geldiyom

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.