Neden QLed TV Neden OLed TV

Televizyon alacakların merak ettiği en önemli konu Neden QLed TV Neden OLed TV? Televizyon teknolojisi hızla gelişirken UHD, SUHD, OLED, QLED kafanız karışmasın. Size en son teknoloji olan QLed ve OLed hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Neden QLed TV Neden OLed TV
Neden QLed TV Neden OLed TV

OLed Nedir?

Teknik olarak LED’ler, elektroluminesanstan faydalanan yarı iletken ışık kaynaklarıdır. Fotonları (ışığı), elektronları cihazın yayıcı tabakasındaki elektron deliklerine yönelterek oluştururlar. Işık, elektriğin girişi ve yarıiletken maddeden geçişi sayesinde oluşur. OLED TV Organic Light-Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyotlar)‘lerde ışık, piksellerin kendileri tarafından üretildiği için, siyah renk verilmesi gerektiğinde tamamen kapatılabilir. Bu da siyah rengi muazzam derecece temiz algılamamızı sağlar. LG ‘nin yakaladığı başarı burada saklı aslında.

QLed Nedir?

QLED Quantum Light Emitting Diode (Quantum-Dot Işık Yayan Diyot) ‘ler anlaşıldığı üzere inorganik kuantum nokta ışık yayan diyotlara sahip, ancak OLED’den farklı olarak kendi ışıklarını yaymazlar. Bunun yerine herhangi bir LCD TV’de olduğu gibi bir aydınlatma ışığı ile aydınlanırlar. Bize ne ya dediğinizi duvar gibiyim. O zaman hemen konunun özüne gelelim.

Neden QLed TV Neden OLed TV

OLed TV almanız için öncelikle ayırdığınız bütçenin yüksek olması gerekli. Peki bir sürü para verdiniz karşılığında avantajları ne olacak; Öncelikle görünüş olarak daha ince ve ağırlık olarak daha hafif bir televizyona sahip olacaksınız, televizyonunuz kendiliğinden aydınlatmalı piksellere sahip, yenilene hızı mükemmel ve siyah renkteki mükemmelliğinden dolayı size çok net ve hassas görüntü sunacak. Peki neden QLed almalıyım, sorusunun cevabı olarak size ekran boyutu ve ekstra parlaklık diyebiliriz. Maalesef 3 ekran boyutu bulunan OLed TV’ler ( 55, 65 ve 77) küçük TV boyutlarında henüz üretilmiyor.

Sonuç olarak; ayırdığınız bütçe ve ekran boyutu ihtiyacınıza göre karar vermeniz gereken bir konu, biz 2 TV de inceledik, görsellere bakarak karar verilmiyor. Birebir izlemeniz gerekli. Tamam OLed çok net siyahlar muazzam, ama QLed te ondan aşağı kalır değil. OLED doğal olarak renk çeşitliliği ve doğruluğu konusunda gerçekten başarılı, QLED ise üst düzey parlaklık sayesinde doygun ve göze gelen bir görüntü sunuyor. Tabi birde güç tüketimi var. Bence çok önemli, burada QLed TV açık ara önde.

Son Söz;

Paranız çoksa OLed azsa QLed alın. Aralarındaki en büyük fark bu.

geldiyom.com

 

Yazar: geldiyom

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.